EPDK Başkanı Yılmaz’dan Önemli Açıklama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz; 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifesinin 2017 Aralık ayına ait faturalara yansıtıldığı iddialarını değerlendirdi.

EPDK BAŞKANI YILMAZ’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

2017 yılındaki tüketimlerin yeni tarife üzerinden fatura edilmesinin mevzuata aykırı olduğunu belirten Başkan Yılmaz: “Tüketim döneminin bir aydan daha uzun süreli belirlenmesi ve fiyatlarda artış olması tüketicinin daha yüksek tarifeden faturalandırılmasına neden olmaz. Zira tüketicinin faturası elektriği kullandığı dönemde yürürlükte olan tarifeye göre hesaplanır” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz şunları söyledi: “Vatandaşlarımız müsterih olsun… Fatura hesaplama metodolojisi ve mevzuatımız çok açık ve nettir. 2017 yılındaki elektrik tüketimi 2018 yılı için belirlenen tarifeden faturaya yansıtılamaz. Aykırı işlem yapan şirketlere bunun hesabını sorarız ”

Başkan Yılmaz; Aralık ve Ocak ayının her ikisine denk gelen tüketim dönemlerinde Aralık ayı tüketiminin Aralık ayı birim bedelleri ile Ocak ayı tüketiminin ise Ocak ayının birim bedelleri ile çarpıldığını ve ortalama birim bedeller oluştuğunu vurguladı. EPDK Başkanı: “Aralık ayına denk gelen tüketimler ile Ocak ayına denk gelen tüketimler yeni ve daha yüksek olan fiyat üzerinden değil her iki ayın ortalama bedelleri üzerinden ve kıst hesabına (günlük ortalama tüketimin ilgili gün geçerli olan fiyat ile hesaplamalara dahil edilmesi ilkesine) dayalı olarak hesaplanmaktadır” dedi.

Bu açıklamalara uygun olmadığı değerlendirilen faturalara ilişkin itirazlar olması halinde ilgili şirketlere, itirazların devam etmesi halinde de EPDK’ya yazılı olarak başvurulmasını isteyen Başkan Yılmaz: “Biz vatandaşımızın hakkının yenmesine asla müsaade etmeyiz. Kurum internet sitemize koyduğumuz fatura hesaplama modülünü de bu amaçla geliştirdik. Mevzuata aykırı hareket eden şirketler olursa Kurum olarak gereğini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.


03.03.2018 - 03.03.2098 Birimi :   Görüntülenme Sayısı: 4885