Resim Galerisi

Enerji Sektörümüz İçin Tarihi Adım…

Türkiye’nin enerji ticareti merkezi olma hedefi doğrultusunda büyük önem taşıyan Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası, İstanbul’da düzenlenen törenle açıldı. Piyasanın açılması ile doğal gaz ticaret merkezi olmak için önemli bir adımı hayata geçiren Türkiye, fiyatlandırmada da etkin role sahip olacak.

Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası Açılış Töreni’nde konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz; sektördeki herkesin bu çorbada bir tuzu olduğunu belirterek, enerji piyasasının sadece doğal gaz değil enerjinin diğer dalları açısından önemli tecrübeye sahip olduğunu vurguladı. Diğer ülkelerin kendi enerji piyasaları için Türkiye’deki uzmanların tecrübelerinden faydalanmak istediğini söyleyen Başkan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Biz Kurum olarak elimizden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Enerji sektörümüz örnek bir gelişim gösterdi ve biz bu tecrübelerimizi paylaşırken yeni şeyler de öğreniyoruz. Herkes elinden geleni bu sektöre iyi niyetle vermeye devam ediyor. Bugün attığımız bu adımın Cumhurbaşkanımızın 100 Günlük İcraat Planı'nda yer alması da önemli bir noktadır. İstanbul'un dünya çapında bir regülasyon merkezi olması için de çalışmalar var ve inşaallah elbirliği ile enerji sektörümüzü çok daha iyi noktalara taşıyacağız.’’

Başkan Yılmaz, enerji alanında faaliyet gösteren dernek temsilcileriyle işbirliği içerisinde olmanın önemine de değinerek karşılıklı görüş alışverişi ile Türkiye'yi nasıl bir adım daha ileri götürebileceklerini sürekli konuştuklarını vurguladı.

EPDK Başkanı: “Bu kadronun çözemeyeceği bir problem yoktur diye düşünüyorum. Piyasayı sıfırdan kurduğunuz takdirde, doğal gaz piyasası en güzel örnek, bakın problem yaşamakta zorlanıyoruz, hamdolsun yaşamıyoruz. Piyasa gelişirken ufak tefek sendelemeler olur, onlara da sistemin iyi çalışması açısından bazen ihtiyaç duyabiliyoruz’’ dedi.

Konuşmaların ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz diğer katılımcılar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.


05.09.2018 - 16.09.2020 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 9201