Enerjide 4. Ar-Ge Çalıştayı

EPDK Başkanı Mustafa YILMAZ: Türkiye, Ar-Ge ihraç eden bir ülke olabilir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz; EPDK koordinatörlüğünde Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) tarafından düzenlenen "Enerjide 4. Ar-Ge Çalıştayı” açılışında konuştu.

EPDK Başkanı Yılmaz, kurum olarak Ar-Ge alanında yapılan her harcamayı Türkiye'nin geleceğine yatırım olarak gördüklerini belirterek; bu yatırımların kaliteli hizmet, istihdam ve yerli üretimde büyük rol oynadığını ifade etti.

Ar-Ge kültürünün enerji sektöründe yükselişe geçmesi için çok çaba harcadıklarını anlatan Başkan Yılmaz, "2014'te 30 Ar-Ge projesi başvurusuyla çıktığımız yolda, 500'den fazla proje başvurusunun, 213 onaylı projenin ve sonuçlanan 84 projenin gururunu yaşıyoruz. Hizmet kalitesini artırmak için tüketicinin yüzünü daha fazla güldürecek yeni projelere ihtiyaç var." değerlendirmesinde bulundu.

EPDK'nın enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde Ar-Ge kültürünün oluşmasına büyük önem verdiğini anımsatan Başkan Mustafa Yılmaz, "Senelik 100 milyon liraya ulaşan Ar-Ge desteğimiz de bu anlayışımızın bir göstergesidir." dedi.

Yılmaz, Türkiye'nin aynı zamanda Ar-Ge ihraç eden bir ülke olabileceğini işaret ederek, şunları kaydetti:

"Gürcistan Enerji Düzenleme Kurumu bizimle temasa geçti. Güneş enerjisi üzerine çalışmak, altyapı ve yatırım olanaklarını geliştirmek istiyorlar. Kendilerini, bir elektrik dağıtım şirketimiz tarafından yürütülen Ar-Ge projesinin koordinatörü ve paydaşlarıyla irtibatlandırdık. Bu projelerimizin yurt dışına açılmasıyla kısa zamanda Ar-Ge ihraç eden bir ülke olacağımıza inanıyorum. Yeter ki gençlere güvenelim, üniversitelerle iş birliğimizi en üst düzeyde tutalım."

 


27.12.2019 - 07.05.2020 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 6582