Yenilenebilir Enerjide Yeni Bir Dönem Başlıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ne katıldı.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada, sektör toplantılarında konu güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları olunca ayrı bir heyecan ve motivasyon oluştuğunu vurgulayan Yılmaz, geçtiğimiz hafta Kurul tarafından kabul edilen elektrik depolama düzenlemesinin bu alanda çığır açacak nitelikte olduğunu kaydetti.

 "Enerji depolama teknolojilerinin yalnızca güneş santrali ekipman üreticileri için değil, batarya teknolojisi geliştiricileri ve üreticileri için de yeni bir heyecan, iş alanı ve istihdam olanağı sağlayacağına inanıyorum" diyen EPDK Başkanı, düzenlemeyle enerji yatırımı yapmanın daha kolay hale geldiğini, her depolama tesisi kuranın da enerji yatırımcısı olma ayrıcalığını yaşayacağını belirtti.

Türkiye’de yatırımların devam ettiğine, iyi günde de kötü günde de EPDK'nin sektörün yanında olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, şunları söyledi:

"Sırtımızı rüzgara verelim. Atalarımız ne derdi; arkana rüzgarı alırsan yorulmazsın. Yüzümüzü de güneşe döneceğiz. Üreticiler aynı zamanda tüccardır, tedbirli tüccar olmak zorundasınız. Enerjinin geleceği ile ilgili depolamaya yönelik mevzuat önümüzdeki günlerde (Resmi Gazete'de) yayımlanacak. Yatırım ortamını görüyoruz, bu büyük bir fırsat. Yerli ve yabancı birçok yatırım çekeceğini düşünüyoruz. Dünyada da iyi bir yer edineceğiz. Batarya yatırımını da Türkiye için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Bizim bataryamız sağlam, enerjimiz bitmez. Geçen hafta kurulda kabul edilen enerji depolama düzenlenmesi ile birlikte 20-25 milyar dolarlık bir yatırım bekliyoruz. Artık rüzgarımızın gücü ile ısınıyor, güneş enerjimiz ile serinliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarımız Türkiye'nin gücüne güç katmaya devam edecek."


03.11.2022 - 12.06.2023 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 7078