EPDK Ev Sahipliğinde Deprem Çalıştayı Düzenlendi…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, TEİAŞ, TEDAŞ, 21 elektrik dağıtım şirketi ve ELDER yetkililerinin katılımıyla “Deprem Çalıştayı” düzenlendi.

EPDK’nın ev sahipliği yaptığı çalıştayın açılışında konuşan EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatarak özellikle enerji sektörünün bu gerçeği çok iyi analiz etmesinin ve ortak aklının bir köşesinde sürekli taşımasının en büyük sorumluluğu olduğunu kaydetti.

EPDK Başkan Yardımcısı Ulutaş şunları söyledi: “Riskli bölgelerde her ölçekte yaşanabilecek depreme, oluşabilecek maksimum düzeyde hasara karşı hazırlıklı olmamız, alınması gereken bütün tedbirleri öngörmemiz gerekiyor. Bu sektörde çalışan hiç kimsenin “aman canım bu kadarı da olmaz” demek gibi bir lüksü kesinlikle yok. Olamaz da… Çünkü daha önce enerji sektörü olarak -gerek kamu gerekse özel sektör dönemlerinde- bu kadar yaygın ve bu kadar şiddetli bir depremle ya da felaketle karşılaşmamıştık. Öyleyse hazırlıklı olacağız.”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun düzenlemeleri kapsamında acil durum ve afet yönetimine ilişkin kurallar, beklentiler ve zorunlulukların hüküm altına alındığını vurgulayan Ulutaş, “Çalıştayımızın amacı belli… Olası bir afet karşısında olayın tanımı, etki alanı ve büyüklüğü, ilk atılacak adımlardan normale dönüşe kadar yapılması gerekenler kısaca etkin bir kriz eylem planı tasarlayacağımız yeni bir sistemi konuşacağız. Geliştirmemiz gereken ne varsa, atmamız gereken hangi adım varsa çerçeveyi çizip kamu-özel sektör işbirliğinde vakit kaybetmeden harekete geçeceğiz” dedi.

3 oturumdan oluşan çalıştayın ilk oturumunda deprem bölgesindeki illerde faaliyet gösteren AKEDAŞ, Fırat EDAŞ, Dicle EDAŞ ve Toroslar EDAŞ tarafından, yaşanan afet sonrası dağıtım şebekesinde meydana gelen hasar ve atılan operasyonel adımlar konusunda sunumlar yapıldı.  İkinci oturumda TEİAŞ tarafından afet sonrası iletim şebekesinde meydana gelen hasar ve yapılan müdahaleler konusunda değerlendirmeler, ETKB ve TEDAŞ tarafından ise deprem sonrasında afet ve acil durum yönetimi kapsamındaki tespitler ve öneriler aktarıldı. Üçüncü oturumda elektrik dağıtım sektörü ve perakende satış sektörü tarafından, yaşanan ve ileride yaşanabilecek afetler kapsamındaki beklenti ve öneriler dile getirildi.

Çalıştay; EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Başkanı Deniz Daştan’ın doğal afet durumları ile ilgili olarak; Elektrik Dağıtım Sistemi Yönetmeliği’nde yer alan düzenlemelere, afet sonrası alınan kurul kararlarına ve taleplere yönelik sunumuyla sona erdi.


20.06.2023 - 03.03.2025 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 1673