EPDK’dan Tarımsal Sulama Abonelerine Güzel Haber

Bilindiği gibi tarımsal sulama ve hayvancılık abonelerinin enerji kullandığı alanların; tarlaların veya büyük tarım bölgelerinin içinde olması ve bazı durumlarda başka arazilerden geçmesi nedeniyle elektriğe ulaşımda sorunlar yaşanıyordu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu bu sorunların aşılması için önemli bir karara imza attı. Sulama abonelerinin elektriğe ulaşımının kolaylaştırılması amacıyla, ana enerji hattını dağıtım şirketinin yapması ve abonelerin de bu hatlardan yararlanabilmesi karara bağlandı.

Böylece tarımsal sulama abonelerinin bir başkasının hattına bağlanma ve diğer izin süreçleri ortadan kaldırılarak, direkt olarak dağıtım şirketi hattından enerji alabilir hale gelmesi sağlanmış oldu. İlgililer enerji tedariki için elektrik dağıtım şirketine başvuracak ve dağıtım şirketine ait hattan bağlantı alacak.  Ayrıca, teknik gereklilik sağlanması halinde mesafeye bağlı kalmadan mücavir alan dışına alçak gerilimden bağlantı görüşü verilebilecek ve aboneler sadece 200 metrelik kısmın bağlantı bedelini karşılayacak.


08.09.2022 - 15.06.2023 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 8887