Fatih DÖNMEZ - Özgeçmişi

 

Fatih DÖNMEZ, 1965 Bilecik doğumlu olan Dönmez Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Fakültesinden Elektronik mühendisi olarak 1987 yılında mezun oldu. 2005 yılında e-mba sertifika programını tamamladı.

Enerji ve Telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşlarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı.

İş hayatına NETAŞ’ta Ar-Ge mühendisi olarak başladı. Sırasıyla Türk Telekom A.Ş. ve bir Siemens çözüm ortağında yönetici-ortak olarak çalıştı.

1994 yılından itibaren İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş (İGDAŞ)’ta elektronik sistemler müdürü, etüt ve proje müdürü, genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı.

2002 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İştirakler Daire Başkanlığı’nda İştirakler Genel Koordinatörü olan Dönmez, aynı zamanda bu şirketlerin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı.

Stratejik planlama, performansa dayalı yönetim, yatırım değerlendirme raporları, organizasyon, iş ve proje geliştirme ile yerel yönetim şirketlerinin AB’ye uyumu ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır.

Türkiye Elektrik Sanayi Birliği’nin (TESAB) kurucularından olan Dönmez yönetim kurulu üyeliği yaptı.

4 Ocak 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Kurul üyeliğine atanan Fatih Dönmez, EPDK’nın üyesi olduğu ERRA’nın (Energy Regulators Regional Association) 2008 ve 2010 yılı Genel Kurulları’nda yapılan seçimle Yönetim Kurulu’na seçilerek 4 yıl görev yaptı ve ERRA’yı temsilen Dünya Enerji Düzenleyicileri Birliğinin Arz Güvenliği Komitesinde çalışmalarda bulundu. Fatih Dönmez İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.